Jaderná bezpečnost v europarlamentu: kdo to všechno zaplatí?

Europarlament je důležitý, i když hodně lidí v Česku bude tvrdit, že ne. Buď nevědí nebo nechtějí vědět… jsou sami proti sobě, takže bych to ani neřešil:) Pro ty, kdo vědí: agenda plenárního zasedání Evropského parlamentu pro příští týden (od 11/3 do 14/4) skrývá řadu zajímavých bodů (program plenárky).

V pondělí pozdě odpoledne se bude probírat materiál “Energetický plán do roku 2050” (text v češtině zde:  energ trh).

ČEZ a spol. určitě bude zajímat i následná ústní otázka na Evropskou komisi týkající se vyhodnocení zátěžových testů jaderných elektráren v EU, kterou jménem Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku podává Amalia Sartori.  Otázek je vlastně hned několik a týkají se třeba “pojištění a ručení v jaderné oblasti” nebo “zdrojů financování mechanismů pro zlepšování jaderné bezpečnosti”.  “Kdy budou tyto návrhy předloženy a jaká ustanovení by mohly obsahovat?” ptá se lišácky Amalia Sartori:)

A v pondělí jistě přijde řeč i na související návrh usnesení k těmto zátěžovým testům… je docela zajímavé, kolik pozměňovacích návrhů (zde text amend) k němu podali čeští europoslanci (hlavně Březina, Poc, Remek, Tošenovský a Ransdorf). Rozklíčuje někdo jejich motivaci?:)