Brussels connection

the best address for international procurement

Krásný příklad mediální manipulace s cílem změnit výsledky tendru

·

, ,

Tak už to chodí. Obvykle docela dobře informovaný server euobserver.eu přinesl zajímavou informaci o prý podezřelém výsledku tendru na ochranu delegace EU v Afghanistánu. Nemám tam naprosto žádné zájmy, jen mě ten článek pobavil. Je to přímo ukázkový příklad mediální manipulace s cílem ovlivnit/změnit výsledek soutěže.

Co tvrdí euobserver? 1) Tendr EU v Afghanistánu za €30m až €50m vyhrála britská firma Page Group. Má ale problémy s placením daní a vyhrát by proto neměla. 2) Vyjmenovává další účastníky tendru (britsko-soudská firma Sabre International, kanadská GardaWorld a francouzský Geos, 3) Afghánská vláda změnila daňový kalendář – a Page Group pracuje na tom, aby změně vyhověla. Zástupci firmy tvrdí, že vše je a bude ok. 4) Nejmenované zdroje euobserver z privátního bezpečnostního sektoru tvrdí, že Page Group má problémy s placením daní a neměla by kontrakt vůbec dostat. Stejné problémy prý měla i další britská firma G4S, která od EU dostala podobný kontrakt v Libyi. To je zhruba vše.

Co tvrdím já: Výsledek tendru zatím nebyl zveřejněn v Úředním věstníku EU, tzn. žádný není. EU ale obvykle informuje účastníky tendrů o jeho výsledku dopisem, ještě před oficiálním vyhlášením v ÚV. Takový dopis už byl podle všeho rozeslán. To znamená, že o výsledků věděl zatím jenom zadavatel tendru (EU) a čtyři jeho účastníci. Nikdo jiný. Někdo z nich dal informaci euobserveru, to je evidentní. Proč? Kdo by na tom mohl mít zájem? EU? Ne, ta je ráda, že má tendr hotový a určitě se nechce dostat do situace, že by musela organizovat nějaký další… Page Group? Ne, ta je ráda, že tendr dopadl, tak jak dopadl… Takže někdo z trojice neúspěšných, to je velmi velmi pravděpodobné. Vzhledem k tomu, že “šéfová” euro-diplomacie je anglická baronka Ashton a text je docela jasně protibritský, tipoval bych na nos amis français:) Ale to je opravdu jenom čirá spekulace:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Get updates

From art exploration to the latest archeological findings, all here in our weekly newsletter.

Subscribe