Krásný příklad mediální manipulace s cílem změnit výsledky tendru

Tak už to chodí. Obvykle docela dobře informovaný server euobserver.eu přinesl zajímavou informaci o prý podezřelém výsledku tendru na ochranu delegace EU v Afghanistánu. Nemám tam naprosto žádné zájmy, jen mě ten článek pobavil. Je to přímo ukázkový příklad mediální manipulace s cílem ovlivnit/změnit výsledek soutěže.

Co tvrdí euobserver? 1) Tendr EU v Afghanistánu za €30m až €50m vyhrála britská firma Page Group. Má ale problémy s placením daní a vyhrát by proto neměla. 2) Vyjmenovává další účastníky tendru (britsko-soudská firma Sabre International, kanadská GardaWorld a francouzský Geos, 3) Afghánská vláda změnila daňový kalendář – a Page Group pracuje na tom, aby změně vyhověla. Zástupci firmy tvrdí, že vše je a bude ok. 4) Nejmenované zdroje euobserver z privátního bezpečnostního sektoru tvrdí, že Page Group má problémy s placením daní a neměla by kontrakt vůbec dostat. Stejné problémy prý měla i další britská firma G4S, která od EU dostala podobný kontrakt v Libyi. To je zhruba vše.

Co tvrdím já: Výsledek tendru zatím nebyl zveřejněn v Úředním věstníku EU, tzn. žádný není. EU ale obvykle informuje účastníky tendrů o jeho výsledku dopisem, ještě před oficiálním vyhlášením v ÚV. Takový dopis už byl podle všeho rozeslán. To znamená, že o výsledků věděl zatím jenom zadavatel tendru (EU) a čtyři jeho účastníci. Nikdo jiný. Někdo z nich dal informaci euobserveru, to je evidentní. Proč? Kdo by na tom mohl mít zájem? EU? Ne, ta je ráda, že má tendr hotový a určitě se nechce dostat do situace, že by musela organizovat nějaký další… Page Group? Ne, ta je ráda, že tendr dopadl, tak jak dopadl… Takže někdo z trojice neúspěšných, to je velmi velmi pravděpodobné. Vzhledem k tomu, že “šéfová” euro-diplomacie je anglická baronka Ashton a text je docela jasně protibritský, tipoval bych na nos amis français:) Ale to je opravdu jenom čirá spekulace:)