Brussels connection

the best address for international procurement

Průlom přijde ve středu. To doufám

·

,
Německá kancléřka Angela Merkel prohlásila, že ministři financí eurozóny udělali při svých víkendových jednáních velkých pokrok, a že “průlom přijde ve středu 26. října.  (To doufám, koupil jsem si před víkendem pár akcií banky Dexia, abych byl “in”. A ve středu zúčtujeme:))
I podle předpřipraveného komuniké pro dnešní večer se summit shodne pouze na rekapitalizaci bank, vše ostatní bude o tři dny odloženo. Je jisté, že ve středu se nesejdou pouze ministři financí eurozóny, ale i jejich partneři z ne-euro-států. Není vyloučeno, že budou muset opět přiletět i premiéři a premiéři…
 
Blázinec. A dobrý recept, jak znervóznit finanční trhy. Proč to dělají, když je chtějí uklidnit? Asi si prostě nemůžou pomoct… Politik prostě chce být vidět.
 
Ještě jeden výstup z dnešního summitu – vznikne nová top EU pozice: President of the Euro Summit. Z uniklého komuniké: “The President of the Euro Summit will be designated by the Heads of State or Government of the euro area at the same time the European Council elects its President and for the same term of office. Pending the next such election, the current President of the European Council will chair the Euro Summit meetings. The President of the Euro Summit will keep the non euro area Member States closely informed of the preparation and outcome of the Summits.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Get updates

From art exploration to the latest archeological findings, all here in our weekly newsletter.

Subscribe