Europoslanci chtějí od zemí nejhůře spravujících peníze z Evropské unie vysvětlení této nelichotivé situace. Mezi nejhoršími “manažery” dotací z unijních fondů jsou podle Evropské komise Itálie, Španělsko a Česká republika.
“Evropská komise, popíchnuta kritikou od auditorů Evropské unie, jmenovala Českou republiku, Itálii a Španělsko jako nejhorší manažery peněz EU,” píše v rozsáhlém článku bruselský týdeník. Členové rozpočtového výboru Evropského parlamentu nyní kvůli těmto pochybením chtějí povolat ministry z těchto tří zemí, aby jim vysvětlili tyto špatné výsledky. Podle výroční zprávy Účetního dvora EU za rok 2010 míra chybovosti v oblasti politicky soudržnosti, v energetice a dopravě dosáhla 7,7 procenta. Auditoři navíc uvedli, že čekají, že množství pochybení bude narůstat, neboť členské země zvyšují množství projektů.
V 19 procentech transakcí ze zmiňované oblasti, které byly auditovány, experti objevili 19 procent takových, které nesplňovaly unijní či národní legislativu. V 58 procentech z nich prý národní úřady měly dostatek informací, aby přinejmenším některé z chyb odstranily předtím, než je odsouhlasí k proplacení od komise.
Chyby u kohezních fondů Česká republika, Španělsko a Itálie byly podle eurokomisaře Algirdase Šemety odpovědné za dvě třetiny chyb odhalených auditory u peněz z kohezních fondů. To jsou přitom důležité nástroje, které mají hlavně za cíl pomáhat chudším regionům vyrovnávat jejich úroveň z těmi bohatšími v EU. V loňském roce na kohezi šlo kolem 40,6 miliardy eur, tedy zhruba jedna třetina unijního rozpočtu. Kromě kohezního fondu druhé nejhorší výsledky připadly na zemědělství a přírodní zdroje, kdy je míra chybovosti odhadována na 2,3 procenta. Více než třetina projektů obsahovala nějaké problémy. Celkem míra chyb dosáhla 3,7 procenta v loňském roce, což znamená, že se týkala 4,6 miliardy eur. (HN)
Leave a Reply