Brusel se bojí, že teroristé půjdou po výletních lodích ve Středomoří

Teroristé by mohli útočit na velké výletní lodě ve Středozemním moři. Můžou se nechat najmout jako členové posádky a půjdou hlavně po amerických turistech. To je mi ale pěkná předpověď!

Generální ředitelství pro mobilitu a dopravu Evropské komise právě vyhlásilo výběrové řízení na zpracování studie o bezpečnosti výletních lodí. Některé takové lodě mají na palubě až osm tisíc pasažérů a – jak se uvádí v zadání – “skutečnost, že mezi nimi je značný počet amerických občanů, může zvýšit riziko teroristického útoku“. A dále ze zadání:  “Útoky mohou mít různé podoby, ať už v přístavu, nebo na moři, které není třeba popisovat ve veřejném dokumentu, jakým je tato výzva k podání nabídek… Výletní lodi mají  v současně době na palubě až osm tisíc osob různých národností. Posádka se často mění a teroristé se mohou nechat najmout jako její členové, aby se dostali na palubu; kromě toho se na palubu nakládají obrovská množství lodních zásob, což může umožňovat vnášení zbraní a výbušnin“.

Úspěšný útok na výletní loď by podle Evropské komise nemusel vést jen k vysokému počtu obětí, ale způsobil by také pokles zájmu o lodní dopravu a škody pro oblastní hospodářství.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.