Kolik že to pracuje pro Evropskou komisi lidí? Třicet tisíc? Čtyřicet? Oficiálně něco mezi, s vysvětlením, že to číslo prý není nijak závratné, je srovnatelné třeba s počtem zaměstnanců pařížské radnice. Neoficiálně je to ale daleko víc.
Na většinu služeb se najímají externí firmy, většinou na čtyři roky s tím, že jejich zaměstnanci fungují jako – de facto – zaměstnanci EU. Další neznedbatelnou položku tvoří “dočasní pracovníci”. To jsou lidé, které najímá externí kontraktor, zaměstná je jako své vlastní pracovníky, ale místo výkonu práce je v institucích nebo agenturách EU. Když vedle sebe sedí najatý dočasný zaměstnanec a karierní eurobyrokrat, dělají prakticky stejnou práci, ale rozdíl v platu je dvoj až třínásobný. Najatí zaměstnanci se do tabulek pochopitelně neuvádějí. Jejich počty jsou ale až zarážející.
Evropská komise zrovna teď vyhlašuje velký tendr na kontraktora zajišťujícího dočasné zaměstnance pro příští čtyři roky. Požadovaný počet překračuje 20 tisíc lidí!!! Popravdě, blíží se spíš k 30 tisícům (přesně je to 26.736).
Tady jsou detaily: Evropská komise: 18 000, Evropský parlament: 1 140, Rada Evropské unie: 220, Evropský inspektor ochrany údajů: 72, Výbor regionů: 108, Evropský hospodářský a sociální výbor: 230, Evropská služba pro vnější činnost: 240, Společný podnik pro výzkum v oblasti jednotného evropského nebe ATM (SESAR): 6, Výkonná agentura pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast: 2 784, Výkonná agentura pro malé a střední podniky: 480, Výkonná agentura pro výzkum: 1 920, Výkonná agentura Evropské rady pro výzkum: 720, Výkonná agentura pro inovace a sítě: 444, Evropská agentura pro provozní řízení rozsáhlých informačních systémů: 4, Evropská obranná agentura: 48, Jednotný výbor pro řešení problémů: 32, Institut pro referenční materiály a měření se sídlem v Geelu: 288. A to není všechno, některé agentury (třeba GSA-Galileo) si dočasné zaměstnance nabírají samy, nezávisle na Bruselu.
Leave a Reply