Evropský systém obchodování s emisními povolenkami ETS nefunguje a nemělo by se v něm pokračovat. Zprávu s tímto vzkazem zveřejnila dnes v Bruselu skupina šestatřiceti významných světových nevládních orgnizací (v čele s Corporate Europe Observatory, European forests campaign group FERN a Transnational Institute of Policy Studies).
Zpráva zjednudušeně řečeno tvrdí, že mírný pokles emisí v ovzduší naměřený v letech 2008 až 2010 nebyl způsoben systémem ETS, ale ekonomický krizí.
NGOs stupňují svůj tlak jen několik hodin před klíčovým hlasováním členů Evropského parlamentu na jejich dubnové plenární schůzi ve Štrasburku.
Europoslanci budou rozhodovat o návrhu Evropské komise, která se pokouší zvýšit cenu CO2 tak, že přesune dražbu emisních povolenek alokovaných pro období 2013 až 2015 na období 2018 až 2020.
Situace v Evropské parlamentu je zcela nepřehledná, odhadnout výskledek hlasování zatím není možné. Výbor pro životní prostředí s návrhem Komise souhlasí.
Pravicová frakce EPP bude zřejmě také pro, ve skupinách ECR a ALDE nepanuje jednotný názor (němečtí liberálové budou asi proti), Zelení a sociální demokraté návrh pravděpodobně podpoří.
Leave a Reply