Jak vyhrát tendr na záclony za 10 milionů (success story no. 1)

S majitelem firmy Bematech z Velké Bíteše jsme se poprvé setkali na konci května 2013 v malé kavárně na náměstí belgického města Nazareth. Právě skončil trh, prodejci ještě balili své stánky. Hned napoprvé jsme se domluvili, i když tomu zřejmě příliš nevěřil. Do státních zakázek se nehrnul. Ale do tendru na dodávku a instalaci závěsů, záclon a žaluzií v interiéru různých budov Rady Evropské unie v Bruselu každopádně půjde.

Tu zakázku Rada EU vypsala loni v polovině května. Hned jsem začal obvolávat a obesílat české výrobce záclon. Do pražského bytu nám kdysi vyrobila žaluzie na míru společnost Maron CZ. Byl jsem tenkrát velmi spokojen. Bohužel ředitel Maronu Onděj Behún po dvou dnech odepisuje: „Rozhodli jsme se, že se o to ucházet nebudeme… Zkuste ale Arco, Stylcon nebo Bematech“. Nakonec z toho byla už popisovaná schůzka s majitelem Bematechu v Nazarethu. Jeho obchodní ředitel Petr Kříž mi totiž v prvním emailu napsal, že jeho šéf Bernard Mullie je Belgičan. Žil dlouho v Česku a má českou manželku a českou továrnu na záclony. Možná nějaké znamení…

Vypracovali jsme přihlášku (což obnáší výpis z obchodního rejstříku, registraci k platbě DPH, čestné prohlášení o bezdlužnosti vůči státu, reference a popis technických kapacit firmy), oficiální odpověď na „výzvu k vyjádření zájmu“, a čekali jsme. Stále opakuji: chce to trpělivost, Rada EU je z institucí EU úplně nejpomalější, měsíc sem, měsíc tam, to vůbec nehraje roli. Celé to může trvat víc než rok. Trpělivost a ještě jednou trpělivost. Výsledek dorazí teprve až přestanete doufat, že to ještě vůbec někdy dovyhodnotí…:)

Přihláška byla odeslána v polovině června. Přes léto se v Bruselu příliš nepracuje, říkám s nadsázkou. Vyjádření, jestli vás pozvou do tendru a pošlou vám zadávací dokumentaci, nedostanete dřív než v září.

A opravdu, 25. září přišel mail od šéfa oddělení Procurement Coordination Rady EU: „Oznamujeme vám, že jste byli vybráni pro toto výběrové řízení… v průběhu nejbližších týdnů obdržíte zadávací dokumentaci“. Milé, do uzavřeného tendru zvou tak dvě tři firmy, odhaduji. Šance se zvětšují…

Za pouhých sedm týdnů, v polovině listopadu, přichází celé zadání. Konečně je nám jasné, co vlastně Rada poptává. A můžeme připravit nabídku. Uzávěrka 6. ledna 2014.

Těsně před Vánocemi sedíme s Bernardem ve Wolubilis, mrholí jako v Belgii skoro vždycky. Stále tom u moc nevěří, ale je ochoten zmobilizovat svoje lidi a i sám si mírně zkazit Vánoce. Nabídku připraví, ladíme „noty“. Těsně před deadlinem odchází z Velké Bíteše velká krabice, metr krát metr krát metr. Plná technických detailů, životopisů zaměstnanců, kteří se budou na zakázce podílet, referencí a vzorků.

Jednoho dne na konci března čekám na majitele jedné velké belgické stěhovací firmy kdesi u Machelenu. Najednou přijde mail z Rady EU. S přílohou, takže výsledek, hádám. Koukám v rychlosti na dopis, nezačíná obvyklou frází „Litujeme, ale…“. Naopak: „Chceme vám s potěšením oznámit…“. Skvělé. Volám do Bíteše.

Smlouva je podepsána. Už jsme byli i v Radě na prohlídce a domluvili první dodávku a montáž.

Oficiálně ten příběh skončil až v pátek 13. května, kdy Rada EU odeslala redakci Oficiálního věstníku EU oznámení o zadání zakázky. Uveřejněna byla včera, v sobotu 14. června: Zakázka UCA 045/13 – „Dodávka a instalace různých závěsů, záclon a žaluzií v interiéru různých budov obývaných Radou Evropské unie“ v hodnotě 352 773,60 EUR bez DPH na 4 roky byla přidělena firmě BEMATECH, s.r.o., Česká republika.

* příště: Web pro Bilbao – velké vítězství pro slovenský Lighting Beetle (success story no. 2)

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.