Příprava publikací Evropské centrální banky ve Wordu, Excelu a PowerPointu . Budget €1.200.000 na 4 roky

Tendr: Produkce publikací (v e-formě)

Zadavatel: Evropská centrální banka, Frankfurt

Background: ECB vyhlásila tendr na přípravu svých publikací (výroční zprávy apod). Většinu materiálů už netisknou, ale rozesílají v elektronicky ve formě ready-to-print především v MS Wordu, Excelu a PowerPointu. S vítězným dodavatele podepíše banka čtyřletou rámcovou smlouvu s rozpočtem €1.200.000.  Naprostá většina prací má být realizována na dálku, nicméně ECB požaduje i zřízení menšího “front office” přímo v prostorách banky (dva lidi).

Tady je pozice ECB: The team deployed to the ECB will perform formatting tasks (MS Word, Excel and PowerPoint) and will also co-ordinate the functions of other team members (e.g. distributing and categorizing the work between the other team members working externally, according to the priorities set by the publications team). The team will also be responsible for administrative tasks (eg the timely delivery of offers or invoices) and will be the first point of contact for quality assurance. It is expected that the members of this team will have experience in project and stakeholder management and desktop publishing. Please note this is a general guidance for bidders to be able to decide whether to submit an application or not. A further specification of requirements to be met by the team members or their role may be stated in the ITT. The ITT document package will be made available to those candidates who are invited to submit an offer.

Tendr je dvoukolový: nejprve je třeba projevit zájem (základní údaje o uchazeči), posléze dostanou vybrané firmy pozvánku do tendru a celou zadávací specifikaci.

Closing date pro EOI: 14/2.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.