Evropská centrální banka: pozor, eurobankovky mohou být zdraví škodlivé

Nerad bych vyvolával nějakou paniku, ale jak jinak tomu rozumět? Raději cituji ze zdůvodnění Evropské centrální banky k vyhlášení tendru na “hodnocení zdravotních a bezpečnostních rizik spojených s eurobankovkami”: “V současnosti používá eurobankovky více než 350 000 000 osob, včetně těch, které se podílí na jejich výrobě. Do výroby eurobankovek je v současné době zapojeno 40 společností. Bankovky se skládají z různých surovin, které by mohly mít, jednotlivě nebo v kombinaci s ostatními, dopad na zdraví jak výrobců, tak uživatelů. Je proto nezbytné provést analýzu a hodnocení všeobecného dopadu použití a výroby eurobankovek ze zdravotního a bezpečnostního hlediska.”

ECB prý má “veřejnou odpovědnost” a je tak v jejím zájmu “podat jasné stanovisko ohledně možných vlivů výroby a použití eurobankovek za účelem posouzení jejich celkového zdravotního a bezpečnostního dopadu”.

ECB si zatím objednala analýzu a sledování přítomnosti a koncentrace určitých látek s potenciálním dopadem na zdraví a bezpečnost obsažených v eurobankovkách a v surovinách, z nichž se bankovky vyrábí (papír, tiskařské barvy, fólie a vlákna). Teď chce z nějakého (jakého?) důvodu analýzu rozšířit. Proč? A proč už to neudělala dávno?

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.