Čeští výrobci osvětlení propásli zajímavou šanci. Kde byl Luminex? A kde Lasvit?

Výroba kvalitního osvětlení (lampy, lustry etc…) má v Česku docela tradici, pokud se nepletu. Takže je určitě velká škoda, že nějaký tuzemský výrobce (třeba Lasvit nebo Luminex…?) nezkusil porazit německý Artemide v tendru (na nábytek a podobné zboží) vyhlášený Úřadem pro infrastrukturu a logistiku Evropské komise. Osvětlení je určeno pro instituce a agentury EU rozeseté po celé Evropě (viz technická dokumentace pro zájemce zde: zadání a technické parametry) a v rozpočtu je 2.800.000 euro na příští čtyři roky.  Dnes proběhlo otevírání obálek a ukázalo se, že nikdo jiný než Artemide se nepřihlásil. Takže tato firma – pokud splní požadované technické parametry zadání – zcela jistě vyhraje. Brusel totiž nevyžaduje, aby se do soutěže přihlásilo nějaké minimální množství zájemců, stačí jedna firma.

Tak jak to ti Italové s tím tendrem ETF “upečou”? Vyhraje “favorit”?

V tendru na layout, electronic publishing and printing services od European Training Foundation (Torino, IT) je celkem 12 hráčů. Deset na lot 1 – layout, 10 na lot 2 – e-publishing a 7 na lot 3 – printing.

Seznam je tady: Intrasoft Internat 1, C&S Congress 1/2/3, Missing Element 1/2, Triburtini 1/2/3, MC Group – Mediacom 1/2/3, Prima Print Sulta 3, I.T.C. 1/2/3, Imprimerie Centrale 1/2/3, Ragusa 1/2/3, Siveco Ro 2, Euroscript Lux 1/2 a Rally 1/2.

Dosavadním dodavatelem poptávaných služeb byla organizace “International Training Centre of the International Labour Organization” neboli I.T.C. ILO je agentura Organizace spojených národů, která se zabývá “pracovní problematikou”. Takže zakázku pro agenturu ETF fakticky vykonávala mezinárodní organizace (protože International Training Centre je nedílnou součástí ILO, nejde o jiný právní subject).

ETF nejprve mezinárodním organizacím účast v aktuálním tendru zakázala, aby jí jen několik hodin před deadline zase povolila.

EU tendry nejsou zmanipulované. Většinou ne. O Itálii nemluvme:)

Většinou svým klientům tvrdím, že EU tendry nejsou zmanipulované. Většinou nejsou. Ale tohle je opravdu divné.

Unijní agentura “European Training Foundation (ETF), která od roku 1994 sídlí v italském Turíně, vypsala před pár týdny tendr na grafický design a tisk. Jeden z mých českých klientů o něj měl zájem a tak jsem zjišoval, proč vlastně. Bylo to prosté: minulý čtyřletý rámcový kontrakt už vypršel a ETF potřebuje nového dodavatele.

Tím dosavadním dodavatelem byla organizace “International Training Centre of the International Labour Organization”. To bylo, pravda, trochu nezvyklé. ILO je agentura Organizace spojených národů, která se zabývá “pracovní problematikou”. Takže zakázku pro agenturu ETF fakticky vykonávala mezinárodní organizace (protože International Training Centre je nedílnou součástí ILO, nejde o jiný právní subjekt).

Ještě divnější ale bylo, že v oznámení aktuální tendru bylo v kolonce “Smí se o zakázku hlásit mezinárodní organizace” zaškrtnuto “NO”. Nesmí. Takže v ILO mají smůlu, říkal jsem si.

Úplně pro jistotu jsem do ETF poslal otázku: “Podle zadání se do tendru nesmějí hlásit mezinárodní organizace. Znamená to tedy, že vás současný dodavatel grafický služeb, Mezinárodní školící středisko ILO, je ze soutěže vyloučen?”.

Odpověď nepřišla žádná, ale v sobotu 31. ledna se v Úředním věstníku EU objevilo toto nenápadné oznámení:

Dodatečné oznámení k zadání tendru ETF “Provision of layout…” -

místo:

II.1.5) … Intergovernmental organisations may not participate in this call for tender.

čtěte:

II.1.5) … … Intergovernmental organisations may participate in this call for tender.

Tak nějak začínám tušit, kdo že to ten tendr asi má vyhrát:).

Jak bojovat s teroristy na velkých nádražích a letištích: EU dostane analýzu

Analýzu na téma „zavedení osvědčených postupů v boji proti terorismu na provozní, taktické a strategické úrovni v případě multimodálních terminálů pro cestující“ vypracuje na zakázku Evropská komise - Generálního ředitelství pro mobilitu a dopravu The University of Huddersfield z Huddersfieldu. V tendru se šesti nabídkami zvítězila s nabídkou za €118.384.