250 až 300 milionů euro ročně na komunikaci. Z Česka o to nikdo nestojí?

Musím si trochu postěžovat: EU instituce a agentury mají strašně moc peněz na komunikaci (rozuměj klasickou i multimediální, přes web, jakoukoli, hlavně efektivní). Strašně moc znamená asi 250 až 300 milionů euro ročně. Už asi 3 roky hledám někoho schopného z Česka a stále nic. Nemá někdo nějaký nápad??? Stejně tak marně hledám někoho v oblasti animace/animované propagace.

Zajímavé zakázky přímo z Bruselu?! Ale jistě! Vyhrávat dokáží už i české firmy!

Tady je seznam těch největších úspěchů mých českých a slovenských klientů za posledních dvanáct měsíců:

Dodávka a instalace závěsů, záclon a žaluzií pro interiér různých budov obývaných Radou Evropské unie – rámcová smlouva na 4 roky, budget €352.773, zadavatel: Generální sekretariát Rady EU, Brusel, Belgie. Vítěz: Bematech s.r.o., Velká Bíteš.

Webové služby a služby v oblasti informačních a komunikačních technologií – čtyřletá rámcová smlouva na „usability services“, budget €400.000, zadavatel: Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (European Agency for Safety and Health at Work - OSHA, Bilbao, Španělsko). Počet nabídek: 4. Vítěz: Lighting Beetle s.r.o., Bratislava.

Grafický návrh pro publikace – čtyřletá rámcová smlouva, budget €230.000, zadavatel: Evropská agentura pro společnou ochranu vnějších hranic Frontex (European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the EU - Frontex, Varšava, Polsko). Počet nabídek: 6. Rámcová smlouva uzavřena s: Missing Element, s.r.o., Praha.

Dodávky nábytku – čtyřletá rámcová smlouva, budget €300.000, zadavatel: Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu (European Asylum Support Office – EASO, Valletta, Malta). Celkem zájemců: 8. Vítěz: Profil nábytek a.s., Humpolec.

Poskytování služeb v oblasti audiovizuálních a konferenčních technologií – čtyřletá rámcová smlouva, budget €10.000.000, zadavatel: Evropská komise – Generální ředitelství pro tlumočení, Brusel, Belgie. Celkem zájemců: 4. Rámcová smlouva pro AV Media a.s., Praha.

Dodávky nábytku a souvisejících konzultačních služeb – rámcová smlouva na 4 roky, budget €800.000, zadavatel: Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (European Insurance and Occupational Pensions Authority - EIOPA, Frankfurt am Main, Německo. Celkem zájemců: 4. Vítěz: Profil nábytek a.s., Humpolec.

Zajištění dočasných agenturních pracovníků – čtyřletá rámcová smlouva, budget €2.500.000, zadavatel: Agentura pro evropský Globální navigační satelitní systém (European Global Navigation Satellite Systems Agency - GSA, Praha). Celkem 3 nabídky, vítěz: Adecco s.r.o., Praha.

Služby grafického designu – čtyřletá rámcová smlouva, budget €200.000, zadavatel: Agentura Evropské unie pro bezpečnost sítí a informací (European Union Agency for Network and Information Security - ENISA, Heraklion, Řecko). Celkem nabídek: 14, vítěz: Missing Element, s.r.o., Praha.

Jak se v Evropském parlamentu zadávají zakázky: elektronicky neposíláme…

Evropský parlament vypisuje menší tendr na dodávku a údržbu elektrokol. Oznámení na pár dní problesklo v dobře ukryté excelové tabulce ke stažení na parlamentním webu. Pro zadání bylo nutné kontaktovat uvedenou emailovou adresu. „Bylo by možné si pro to přijít? Je to velké, neposíláme to elektronicky“… Dobře, dobře, proč ne… Druhý den přebírám na vrátnici obálku s CD, na které je ani ne 2MB soubor. Máme nějaké doplňující otázky, které posíláme mailem na určenou adresu. Deadline pro (jejich) odpověď uplynul a nic. Zrovna se je chystám urgovat, když tu pošťačka nese doporučený dopis. Je z Evropského parlamentu, uvnitř otázky a odpovědi. Nedávno se mně jedna česká PR manažerka ptala, jestli „tady v Bruselu“ používají k zadávání zakázek nějakou on-line platformu. Ale jistě. Pošlou vám jí poštou, do vlastních rukou.

Zajímavé zakázky přímo z Bruselu?! Ale jistě! Vyhrávat dokáží už i české firmy!

Tady je seznam těch největších úspěchů mých českých a slovenských klientů za posledních dvanáct měsíců:

Dodávka a instalace závěsů, záclon a žaluzií pro interiér různých budov obývaných Radou Evropské unie – rámcová smlouva na 4 roky, budget €352.773, zadavatel: Generální sekretariát Rady EU, Brusel, Belgie. Vítěz: Bematech s.r.o., Velká Bíteš.

Webové služby a služby v oblasti informačních a komunikačních technologií – čtyřletá rámcová smlouva na „usability services“, budget €400.000, zadavatel: Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (European Agency for Safety and Health at Work – OSHA, Bilbao, Španělsko). Počet nabídek: 4. Vítěz: Lighting Beetle s.r.o., Bratislava.

Grafický návrh pro publikace – čtyřletá rámcová smlouva, budget €230.000, zadavatel: Evropská agentura pro společnou ochranu vnějších hranic Frontex (European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the EU – Frontex, Varšava, Polsko). Počet nabídek: 6. Rámcová smlouva uzavřena s: Missing Element, s.r.o., Praha.

Dodávky nábytku – čtyřletá rámcová smlouva, budget €300.000, zadavatel: Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu (European Asylum Support Office – EASO, Valletta, Malta). Celkem zájemců: 8. Vítěz: Profil nábytek a.s., Humpolec.

Poskytování služeb v oblasti audiovizuálních a konferenčních technologií – čtyřletá rámcová smlouva, budget €10.000.000, zadavatel: Evropská komise – Generální ředitelství pro tlumočení, Brusel, Belgie. Celkem zájemců: 4. Rámcová smlouva pro AV Media a.s., Praha.

Dodávky nábytku a souvisejících konzultačních služeb – rámcová smlouva na 4 roky, budget €800.000, zadavatel: Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (European Insurance and Occupational Pensions Authority – EIOPA, Frankfurt am Main, Německo. Celkem zájemců: 4. Vítěz: Profil nábytek a.s., Humpolec.

Zajištění dočasných agenturních pracovníků – čtyřletá rámcová smlouva, budget €2.500.000, zadavatel: Agentura pro evropský Globální navigační satelitní systém (European Global Navigation Satellite Systems Agency – GSA, Praha). Celkem 3 nabídky, vítěz: Adecco s.r.o., Praha.

Služby grafického designu – čtyřletá rámcová smlouva, budget €200.000, zadavatel: Agentura Evropské unie pro bezpečnost sítí a informací (European Union Agency for Network and Information Security – ENISA, Heraklion, Řecko). Celkem nabídek: 14, vítěz: Missing Element, s.r.o., Praha.

Evropská komise plánuje zaměstnat 26.736 “dočasných zaměstnanců”

Kolik že to pracuje pro Evropskou komisi lidí? Třicet tisíc? Čtyřicet? Oficiálně něco mezi, s vysvětlením, že to číslo prý není nijak závratné, je srovnatelné třeba s počtem zaměstnanců pařížské radnice. Neoficiálně je to ale daleko víc.

Na většinu služeb se najímají externí firmy, většinou na čtyři roky s tím, že jejich zaměstnanci fungují jako – de facto – zaměstnanci EU. Další neznedbatelnou položku tvoří “dočasní pracovníci”. To jsou lidé, které najímá externí kontraktor, zaměstná je jako své vlastní pracovníky, ale místo výkonu práce je v institucích nebo agenturách EU. Když vedle sebe sedí najatý dočasný zaměstnanec a karierní eurobyrokrat, dělají prakticky stejnou práci, ale rozdíl v platu je dvoj až třínásobný. Najatí zaměstnanci se do tabulek pochopitelně neuvádějí. Jejich počty jsou ale až zarážející.

Evropská komise zrovna teď vyhlašuje velký tendr na kontraktora zajišťujícího dočasné zaměstnance pro příští čtyři roky. Požadovaný počet překračuje 20 tisíc lidí!!! Popravdě, blíží se spíš k 30 tisícům (přesně je to 26.736).

Tady jsou detaily: Evropská komise: 18 000, Evropský parlament: 1 140, Rada Evropské unie: 220, Evropský inspektor ochrany údajů: 72, Výbor regionů: 108, Evropský hospodářský a sociální výbor: 230, Evropská služba pro vnější činnost: 240, Společný podnik pro výzkum v oblasti jednotného evropského nebe ATM (SESAR): 6, Výkonná agentura pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast: 2 784, Výkonná agentura pro malé a střední podniky: 480, Výkonná agentura pro výzkum: 1 920, Výkonná agentura Evropské rady pro výzkum: 720, Výkonná agentura pro inovace a sítě: 444, Evropská agentura pro provozní řízení rozsáhlých informačních systémů: 4, Evropská obranná agentura: 48, Jednotný výbor pro řešení problémů: 32, Institut pro referenční materiály a měření se sídlem v Geelu: 288. A to není všechno, některé agentury (třeba GSA-Galileo) si dočasné zaměstnance nabírají samy, nezávisle na Bruselu.

You can be the next: EU institutions and agencies are waiting for us

My current clients have already won contracts to supply furniture for the European Asylum Support Office (EASO with HQ at Valletta, Malta with €350.000 budget) and the European Insurance and Occupational Pensions Authority (EIOPA, Frankfurt am Main, Germany, €800.000 for furniture and “space design” consulting), audio-visual and interpreting technologies for the European Commission (based in Brussels, €10m), curtains and drapes for the Council of the EU (Brussels, €380.000), IT usability services for the European Agency for Safety and Health at Work (OSHA, Bilbao, Spain, €400.000), graphic design for the European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the EU (Frontex, Warsaw, Poland, around €300.000) or temporary workers of the European Global Navigation Satellite Systems Agency (GSA, Prague, Czech republic, €2.500.000)… And we are going on and on and on:)

Čeští výrobci osvětlení propásli zajímavou šanci. Kde byl Luminex? A kde Lasvit?

Výroba kvalitního osvětlení (lampy, lustry etc…) má v Česku docela tradici, pokud se nepletu. Takže je určitě velká škoda, že nějaký tuzemský výrobce (třeba Lasvit nebo Luminex…?) nezkusil porazit německý Artemide v tendru (na nábytek a podobné zboží) vyhlášený Úřadem pro infrastrukturu a logistiku Evropské komise. Osvětlení je určeno pro instituce a agentury EU rozeseté po celé Evropě (viz technická dokumentace pro zájemce zde: zadání a technické parametry) a v rozpočtu je 2.800.000 euro na příští čtyři roky.  Dnes proběhlo otevírání obálek a ukázalo se, že nikdo jiný než Artemide se nepřihlásil. Takže tato firma – pokud splní požadované technické parametry zadání – zcela jistě vyhraje. Brusel totiž nevyžaduje, aby se do soutěže přihlásilo nějaké minimální množství zájemců, stačí jedna firma.

Tak jak to ti Italové s tím tendrem ETF “upečou”? Vyhraje “favorit”?

V tendru na layout, electronic publishing and printing services od European Training Foundation (Torino, IT) je celkem 12 hráčů. Deset na lot 1 – layout, 10 na lot 2 – e-publishing a 7 na lot 3 – printing.

Seznam je tady: Intrasoft Internat 1, C&S Congress 1/2/3, Missing Element 1/2, Triburtini 1/2/3, MC Group – Mediacom 1/2/3, Prima Print Sulta 3, I.T.C. 1/2/3, Imprimerie Centrale 1/2/3, Ragusa 1/2/3, Siveco Ro 2, Euroscript Lux 1/2 a Rally 1/2.

Dosavadním dodavatelem poptávaných služeb byla organizace “International Training Centre of the International Labour Organization” neboli I.T.C. ILO je agentura Organizace spojených národů, která se zabývá “pracovní problematikou”. Takže zakázku pro agenturu ETF fakticky vykonávala mezinárodní organizace (protože International Training Centre je nedílnou součástí ILO, nejde o jiný právní subject).

ETF nejprve mezinárodním organizacím účast v aktuálním tendru zakázala, aby jí jen několik hodin před deadline zase povolila.