Lobbying? Korupce? Hloupost! Jděte po studiích

Evropský parlament vyhlašuje nízkorozpočtový tendr (do 60 tis euro, nezvěřejňuje se v Oficiálním věstníku) na studii “týkající se možností budoucích AV instalací v EP ve Štrasburku”. Bude se analyzovat současný stav a předpovídat budoucí potřeby… Myslím, že jde o ideální možnost jak se dostat ke všem datum/informacím a připravit si půdu k pozdějším zakázkám… Jediná větší nevýhoda: je to pro EP Štrasburk, což znamená, že jazyk nabídky (a stejně tak pracovní jazyk) bude francoužština. Jak je to? Hloupého nakopni, chytrého trkni:)

Čeští filmaři se do projektů Creative Europe ani nehlásí. Žádný div, že nevyhrávají

Bruselská Výkonná agentura pro vzdělávání, audiovizi a kulturu (EACEA) začala minulý týden zveřejňovat výsledky svých programů na podporu výroby a distibuce filmové a televizní tvorby a podpory návštevnosti/sledovanosti apod… běžících pod hlavičkou Creative Europe. Čeští žadatelé nejenom že nevyhrávají (zatím kromě Doc Alliance Academy a Institutu dokumentárního filmu), oni se mnohem častěji ani nehlásí. A kdo nepodá žádost ten opravdu nemá na až 80% dotaci nárok:(

Rolety pro Radu EU v Bruselu: tendr byl zrušen, nikdo se nepřihlásil

Tendr na údržbu, opravu, výměnu a doplnění rolet v budovách Generálního sekretariátu Rady Evropské unie v Bruselu byl zrušen. Důvod: o zakázku neprojevil zájem žádný uchazeč. Velmi pravděpodobně bude vyhlášen ještě jednou.

V budově Rady “Justus Lipsius” je celkem 5 297 rolet (z toho 1 463 elektrických a 3 834 ručně ovládaných, výška 0,90 m–3,60 m a jejich šířka 0,30 m–1,80 m). Je plánována hlavní údržba jednou za 4 roky (během prvních 2 let), jakož i roční průběžná prohlídka.
Je třeba vyměnit předpokládaných 20 % motorů. Během hlavní údržby budou vyměněny všechny textilní látky. Je třeba vyměnit předpokládaných 20 % ručně ovládaných rolet.

The Quiz on Brussels public procurement: be better then eurocrats:)

How many candidates are usually involved in an “ordinary” European Commission tender? A) 1 B) 2-4 C) more then 8

One tenderer = one winner… Can it happen? Yes or No?

How many institutions and agencies EU have? A) 18 B) 35 C) more then 60

Can you write a tender in your own language? A) yes B) no C) just sometimes

send results to horejsi.tomas@gmail.com

Velká šance pro historiky – znalce soudobých dějin střední a východní Evropy

Velká šance pro historiky: Evropský parlament vypsal výběrové řízení na Studii o demokratických změnách ve střední Evropě. S rozpočtem €60.000. Zájemců bude velmi málo (odhaduji max. 3), jde o zakázku nezveřejňovanou v Úředním věstníku EU.
Parlament dává k dispozici svůj archiv, což může být velmi zajímavé.
Vyhraje řešení, které zmapuje všechny země střední a východní Evropy, a na každou zemi nabídne jednoho důvěryhodného experta jako garanta.
Na samotnou studii bude zhruba půl roku času, nabídku je ale třeba podat najpozději 2. července, takže nezbývá mnoho času! Rád pomůžu horejsi.tomas@gmail.com nebo +32-+473-116804.

Brusel dává vinařům miliony eur. Má to vůbec nějaký smysl? Audit ukáže…

Evropský účetní dvůr (European Court of Auditors – ECA) zveřejní příští týden zvláštní zprávu o evropské (investiční a propagační) podpoře vinařům. V originále: “Is the EU investment and promotion support to the wine sector well managed and are its results on the competitiveness of EU wines demonstrated?”. Odpovědnost za zprávu má za ECA jeho člen Jan Kinšt.

Gratuluji, podíváte se do Bilbaa! Kontrakt za 400 tisíc euro je váš… (success story no. 2)

Byl to jeden z větších evropských tendrů na webové a ICT služby, v hodnotě přes čtyři miliony euro. Pro European Agency for Safety and Health at Work ze španělského Bilbaa. Byl rozdělen na šest částí neboli lotů, což mohlo být výhodné i pro menší firmy. V případě nerozdělení by je totiž zlikvidoval požadavek na minimální obrat (obvykle v hodnotě zhruba 30% z celkového objemu zakázky).

Mezi mými klienty je hodně vhodných, schopných a dobrých firem. Bohužel, někdy se stane, že zrovna řeší něco jiného, prostě nemají volné kapacity. Jeden za druhým odpadával. Už jsem to skoro vzdal, když jsem si vzpomněl na bratislavskou firmu Lighting Beetle (neplatili si v té době ještě monitoring a proto jsem je čas od času musel „odstrčit stranou“…). Už jsem s nimi jednu nabídku na vytváření a správu webu pro jednu EU agenturu dělal a překvapilo mě, jak byli napoprvé snaživí a precizní. A opravdu, zůstali tenkrát myslím dva body od postupu k bodování finanční nabídky (kdyby se tam tenkrát probojovali, nejspíš by vyhráli už tenkrát…).

Takže jsem napsal do Bratislavy. Velmi rychle jsme se shodli na tom, že lot číslo 2 „ Usability services“ je jim jako šitý na míru. Jdeme do toho, zaznělo.

Nabídka vypadala den ode dne líp, obsahově, graficky, logicky… To by mohlo vyjít, doufal jsem. Pak ještě asi tři dny před uzávěrkou volali a ptali se, jestli by pomohlo, kdyby nabídli hned dva požadované týmy (tzn. na každou pozici ne jeden, ale hned dva rovnocenní experti…). Jasně že ano, to by mohlo rozhodnout. Jestli ty kapacity máte, tak sem s tím!

Nabídka odeslána, čekáme. Otevírání obálek: první šok. Do tendru se hlásí 42 firem! To je u euro-zakázek skoro rekord. Naštěstí ten počet platí pro všech šest lotů, když to oznámení pročtu ještě jednou, zjistím, že na lot č. 2 si brousí zuby „jen“ čtyři firmy – Lighting Beetle a tři pořádní rivalové: místní (španělská) Tecnalia, UserVision z Edinburghu a King Eclient z Barcelony.

Pak se, jako obvykle, nedělo tři měsíce nic. Vůbec nic. „Zatial sa neozvali,“ zněla pokaždé odpově ze Slovenska. Už bylo dávno po všech termínech, až jednoho dne volá majitel firmy a říká, přišel mail z Bilbaa, ale vůbec tomu nerozumíme. Můžete nám to nějak přeložit, co to vlastně znamená?

„We are please to inform you that your tender has successfully passed the evaluation of the above procurement procedure… This letter does not constitute a commitment on the part of the Agency“.

Výborně, říkám, to znamená, že jste vyhráli a kontrakt na příští čtyři roky za 400 tisíc euro je váš. Gratuluji, nejspíš se podíváte do Bilbaa!

Příště: … jak napravit reputaci hodně “provařené” firmě (a vyhrát EU tendr). Případ PromoPro (success story no. 3)